1 milyondan fazla öğrenci üniversiteyi bıraktı

Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre 1 milyon 115 binden fazla kişi üniversite kaydını sildirdi ya da dondurdu. Öğrencilerin eğitimini yarıda bırakmalarındaki en büyük sebebinin ise ekonomik sıkıntılar olabilir!
2021-10-16 18:52:37
1 milyondan fazla öğrenci üniversiteyi bıraktı

Üniversite eğitimi almak için her sene milyonlarca aday sınavlara hazırlanıyor ve aynı zamanda birçok üniversiteye kayıt yaptırıyorlar. Bu istatistiklere rağmen üniversite bırakan öğrencilerin sayısının son 5 yılda yüzde 95 oranında artış gösterdiği ve sayının 1 milyon 115 binden daha fazla olduğu dile getirildi. Türkiye’de ekonomik sıkıntılardan dolayı üniversiteyi yarıda bırakan öğrencilerin sayısı bir hayli yüksek olduğu gibi, bölümünü sevmediği için bırakanların sayıda bir hayli yüksektir. Üniversite sadece 4 yıllık bir süreçtir maalesef gençler eğitimlerini yarıda bırakarak yaşama karşı yenik düşünüyorlar.

2018 YILINDA 400 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÜNİVRESİTEYİ BIRAKTI

MEB yaptığı araştırmada üniversite eğitimindeki sıkıntıları dile getirdi. 2018 yılında üniversite eğitimini yarıda bırakanların sayısının 408 binden fazla kişinin üniversiteyi bıraktığı söylendi. 2017 ve 2018 yıllarında ise çok ciddi bir bırakma eylemi yaşandı. Sadece bir yıl içerisinde, yani 2017-2018 eğitim ve öğretim sezonunda 408 binden fazla üniversite öğrencisi okuldan kaydını sildirdi veya dondurdular. Konuyla alakalı olarak açıklama yapan MEB, en çok terk edilen bölümlere de açıklamasında yer verdi.

TIP BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNDE BIRAKAN YOK

MEB’in yaptığı araştırmalarda geçim sıkıntısı, ekonomik olaylar ve aynı zamanda okunan bölümün istihdam oranı gibi sebeplerden dolayı üniversitelerin bırakıldığı söyleniyor. Eğitim-Sen çalışanı Özgür Bozdoğan ise bırakma eylemine farklı bir bakış açısı getirdi. Üniversite öğrencilerinin istihdam oranına göre bölüm seçtiğini fakat bölümlerinin istihdam oranı yok olmaya başladığında eğitimlerini bıraktığının gözlendiğini söyledi. Bozdoğan, istihdam oranı sürekli olarak tıp bölümünde dondurma ya da bırakma eylemlerinin neredeyse hiç olmadığını da söyledi. Üniversite eğitimine devam edenler konuyla alakalı olarak yorumlarını dile getirebilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...