Aile Hekimleri Derneği :Taktir devletimiz ve Yüce milletimizindir

Tokat Aile Hekimleri Dermeği Başkanı Dr. Fatih Sercan DERE ; Bizler devletimizin ve milletimizin her daim yanında olan Türk hekimleriyiz
2021-10-16 17:18:19
Aile Hekimleri Derneği :Taktir devletimiz ve Yüce milletimizindir

Tokat Aile hekimleri derneği olarak bizler, ötekileştirilmeyi ve yok sayılmayı görevimizin önemi ve bize yüklenmiş sorumluluklar nedeniyle içimize sindiremediğimizden, bu basın açıklamasını yapmaya karar vermiş bulunmaktayız.


Bildiğiniz üzere ülkemiz Mart ayından beri salgınla mücadele etmektedir ve bu salgınla mücadelenin baş aktörleri de biz sağlık çalışanlarıyız. Bizler Tokat aile hekimleri olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazır olduğumuzu ve vatandaşlarımızın sağlığının her şeyden daha önemli olduğunu öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. 


Aile hekimleri olarak bizler bu süreçte asli görevlerimiz olan koruyucu sağlık hizmetleri, bebek çocuk aşıları, gebe izlem ve aşıları, kanser taramaları,  kronik hastalıkların takibi ,  mobil sağlık hizmetleri, 15-49 yaş kadın  izlemleri, okul çağı görme tarama işlemleri ve bunların yanında  rutin poliklinik hizmeti görevlerimizi bunların arasında filyasyon çalışmasını yerine getirmekteyiz. Bundan önceki dönemde toplum sağlığı merkezleri tarafından yapılan okul çağı-ergen izlemleri ve okul aşıları, pandemi döneminde aile hekimlerine devredilmiş, pandemi öncesi süreçte de yaptığımız yetişkin ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın bağışıklama hizmeti,  pandemi döneminde talebin daha da artmasından ötürü aile sağlığı merkezlerimizde  65 yaş üstü ve kronik hastalarımızın  yoğunluğunun artmasına sebebiyet vermiştir. Bununla beraber Covid hasta ve temaslıların günlük aranarak filyasyon  takibi  bu süreçte yaptığımız  işlere eklenmiş bulunmaktadır. Belirtmek isteriz ki ilimiz bu konuda en yüksek filyasyon yüzdesine sahip iller arasındadır ve sizlerde takdir edersiniz ki müdürlüğümüzün değerli filyasyon ekibi ve aile hekimleri olarak bizler işimizi layıki ile yerine getirmekteyiz. 


Öte yandan hastalarımızın hastanelere başvuru oranının azalması ve MHRS sisteminden  randevu almalarında sıkıntı yaşamalarından ötürü ASM’lerimizde poliklinik sayılarımız artarak devam etmektedir. 
Bizler bu süreçte halkımıza şunu belirtmek isteriz ki; Artarak devam eden tüm yükümlülüklerimizi canla başla bu güne kadar yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.  


Pandemi sürecinde saha çalışanları olarak bizler müdürlüğümüze gerekli bilgileri vermeye, eksik olan ya da hatalı bulduğumuz uygulamaları düzeltmeye, birlik ve beraberlik içerinde tek vücut olarak pandemi ile savaş vermek adına çalışmaya çalıştık. Biz bu çalışmayı yaparken ihtiyacımız olan ve yapılması gereken hususları her defasında dile getirdik. Fakat üzülelerek belirtmek istiyoruz ki bizlere bu konuda hiçbir zaman geri dönüş yapılmadı ve önerilerimiz hiçbir zaman dikkate alınmadı. En basit örneği ile vatandaşlarımız Covid test sonucu öğrenmek için ASM’lere yollandı. Test sonucu çıkan hastalar sonucu öğrenmek için geldikleri ASM'lerde gerek bizlerle ve gerekse de vatandaşlarımız ile direkt temasta bulundular. Defaatle müdürlüğümüz konu hakkında bilgilendirilmesine rağmen bulaşı azaltmada ki bu çözümü basit olan uygulamaya dahi çözüm bulunamamış, bunun sonucunda hem vatandaşlarımız hem de biz 1. Basamak sağlık çalışanları risk altında bırakılmıştır.


Yine üzülerek söylüyoruz ki bu pandemi sürecinde müdürlüğümüz bizlerin yanında olmak yerine her fırsatta denetimlerini artırmış ve 1. Basamak sağlık çalışanlarının açığını yakalama derdine düşmüştür. Adeta pandemi ile savaşmayıp 1.basamakla sağlık hizmetleri bezdirilmeye çalışılmıştır.
Yine bir diğer husus ise Devletimiz pandemi sürecinde kişisel koruyu ekipmanlar temin etmiş ve il sağlık müdürlükleri vasıtası ile sağlık çalışanlarına ulaştırmayı hedeflemiştir. Tokat 1.basamak sağlık çalışanları malzemeler Bakanlığımızca sağlanmasına rağmen bu malzemelerden mahrum bırakılmıştır. Sağlık bakanımız bazı taşra teşkilatlarında ki bu duruma dur demiş ve telefon numarası vererek malzeme sağlamaya çalışmıştır. Tokat 1. Basamak sağlık çalışanları olarak bizler devletimizin bize tesis ettiği bu koruyucu ekipmanları bu numarayı arayarak temin etmek zorunda bırakıldık ve yine de devletimizin bize tahsis ettiği bu ekipmanları eksik bir şekilde teslim aldık.
Önceki uygulamalar gibi yine pandemiye karşı verilen mücadelede yapılan bir diğer hata olarak gördüğümüz Tokat Devlet Hastanesinde pandemi ile mücadele etmeye yetecek kadar hekim mevcudu var iken, Aile Hekimlerinin Pandemi Polikliniklerinde görevlendirilmesidir. Eylül ayı itibari ile Aile hekimlerine Tokat Devlet hastanesinde hekim eksiği olduğu iddiası ile covid sürüntü testi alma nöbeti verilmiş lakin 1. Basamağa bulaşı engellemek adına hiçbir önlem alınmadan ve devletimizin çıkardığı 2016/16 sayılı sağlık bakanlığı genelgesi göz ardı edilerek usul ve esaslar hiçe sayılarak nöbet yazılmıştır. Bugün bir aile hekimi gündüz mesaisinde aile hekimliğindeki hastalara bakmakta, akşam mesaisinde ise Pandemi Polikliniğinde nöbet tutmaktadır. Nöbetinin bitmesinin ardından ertesi gün de yine aile sağlığı merkezlerinde hastalarına bakmaya devam etmektedir.


Bizler devletimizin ve milletimizin her daim yanında olan Türk hekimleriyiz. Devletimizin ve milletimizin geçmişte olduğu gibi bugün de hizmetkarıyız. Bu pandemi sürecinde  tüm görevlerini yapan aile hekimlerini taktir etmek yerine bizleri yermeye ve işten kaçan kişiler olarak göstermeye kimsenin hakkı olmadığını düşünmekteyiz. Birinci basamağı ötekileştirerek yok sayarak pandeminin önüne geçebileceğini düşünmüyoruz. Devletimizin kanunları ve uyguladığı pandemi politikası ile bu işin çözüleceği kanaatindeyiz. 
Bizler bu süreçte ilimize özgü durumları, yaşadıklarımızı dile getirmeye çalıştık.

Taktir devletimiz ve Yüce milletimizindir…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...