AK PARTİ,AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI ÖNERİSİNİ REDDETTİ

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş,“Hayır oyu vereceğiz ve inşallah temmuz ayı içerisinde de gerekli adımlar atılacaktır” derken Yavuz Ağıralioğlu, “İstanbul'u Danıştay mı fethetti ki Danıştay kararı bekleniyor" dedi.
2021-07-26 01:44:27
AK PARTİ,AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI ÖNERİSİNİ REDDETTİ

AKP, İYİ Parti’nin Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili önerisini reddetti. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş,“Hayır oyu vereceğiz ve inşallah temmuz ayı içerisinde de gerekli adımlar atılacaktır” derken CHP’li Faik Öztrak “Saray her sıkıştığı dönemde yaptığı gibi bir Ayasofya meselesini gündeme getiriyor. Her şey sarayın bir kararnamesine bakar. Şimdi, ne hikmetse bu işi Meclis’e havale ediyorlar” eleştirisi yaptı. İYİ Parti'li Yavuz Ağıralioğlu, “İstanbul'u Danıştay mı fethetti ki Danıştay kararı bekleniyor" dedi.

Ayasofya’nın müze statüsünden çıkarılarak yeniden cami olarak kullanıma açılması tartışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıyı işaret etmesiyle alevlendi. İYİ Parti, tartışmayı grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’na getirdi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'nun imzası ile sunulan önergeye İYİ Parti ve CHP 'Evet' dedi. AKP ret, MHP ve HDP ise çekimser oy kullandı. Önerge AKP çoğunluğunun oyları ile reddedildi.

 “Milli şuurumuzun diri tutulması için”

İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu imzalı grup önerisinin gerekçesinde, İstanbul’un fethini temsil eden önemli sembollerden birinin Ayasofya olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“481 yıl Müslümanlar için cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden ve fethin sembollerinden biri olan Ayasofya Cami, 1934 tarihinden itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte, günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gereklilik arz etmektedir. Bu kapsamda, Gazi Meclisimizde kurulacak araştırma komisyonu vasıtası ile Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için ibadethane olarak kullanılması hususunda çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir.”

 “Fethin şükür namazını kılacağız”

Grup adına TBMM Genel Kurulu’nda konuşan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Ayasofya Danıştay kararı beklenilerek camiye dönüştürülecek bir yer değildir, Ayasofya fethin kılıç hakkıdır. İstanbul'u Danıştay mı fethetti ki Danıştay kararı beklenerek İstanbul'da Ayasofya'nın camiye dönme sürecinin yönetilmesine böyle cümleler kuruluyor” dedi.

Ayasofya’nın açıldığı gün abdestiyle bekleyeceklerini söyleyen Ağıralioğlu, şöyle devam etti:

“Ayasofya'da ibadeti biz yapacağız, sizlerle beraber yapacağız. Lakin AK Parti grubuna münhasıran, hususiyetle Ak Parti Grubuna, umumiyetle de yaşayan ve İstanbul'da fetih sorumluluğunu taşımak isteyen insanlara itikâf teklif edeceğiz. Yani fethin şükür namazını Ayasofya'da kılacağız ondan sonra İstanbul'a hizmet etmek sorumluluğunu medeniyet, hikmet, nezaket, insan, şehir aklınıza gelen her türlü mücerret tedai üzerinden sorumluluğunu hecelemiş insanlara itikâf teklif edeceğiz.”

 “Yetki sarayda”

CHP grubu adına konuşan Faik Öztrak, “Bakıyoruz, yine saray her sıkıştığı dönemde yaptığı gibi bir Ayasofya meselesini gündeme getiriyor. Dün devletin televizyonunda çıktılar, Ayasofya tartışmalarıyla ilgili birçok söz söylediler. Türkiye'nin kurumları varmış, böyle bir adım atılacaksa bunun yetki sahipleri belliymiş; Parlamentosu varmış, Danıştayı varmış, dolayısıyla buralar kararını verirmiş. Son döneminde tek adam parti rejimi, tek adam devleti, tek adam rejimi kurulmuştur; her şey sarayın bir kararnamesine bakar. Zaten yargı bir şekilde sizin isteğinizin dışında karar vermiyor, sizin izniniz dışında nefes bile almıyor. Şimdi, ne hikmetse bu işi Meclise havale ediyorlar. Şimdi göreceğiz ki yine yetkinin sarayda olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

 “Temmuz’da gerekli adım atılacak”

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Şu an Danıştay’da bir dava yürümektedir, temmuz ayı içerisinde bununla alakalı bir karar verilecektir. Mesele araştırmanın ötesine geçmiştir; dolayısıyla, burada bir araştırmayla araştırılacak bir noktada değiliz, araştırmanın daha ötesindeyiz. Artık, karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır; dolayısıyla Meclis’i, araştırmadan ziyade o anlamda atılacak olan adımlarla çalışma noktasında davet edeceğiz. Bu anlamda İYİ Parti'nin verdiği grup önerisine 'Hayır' oyu vereceğiz ve inşallah temmuz ayı içerisinde de gerekli adımlar atılacaktır” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...