Erbaa Belediyesi Doğaya 600 sülün bırakacak

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl,Temmuz ayında tesiste üretilen sülünleri keneyle mücadele amacıyla doğaya salacaklarını ifade etti.
2021-01-19 01:06:56
Erbaa Belediyesi Doğaya 600 sülün bırakacak

Erbaa Belediyesi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yayan kenelerle mücadele amacı ile belediyeye ait üretim tesisinde yetiştirilen 600 sülünü doğaya bırakacak.
Erbaa Belediyesi tarafından 2008 yılında kurulan tesiste yılda yaklaşık bin 500 sülün yetiştiriliyor. Erbaa Belediyesi bu yıl tesiste yetiştirilen 600 sülünü 15 Temmuz'dan sonra doğaya salmayı planlıyor.
Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl,Temmuz ayında tesiste üretilen sülünleri keneyle mücadele amacıyla doğaya salacaklarını ifade ederek "Eskiden beri Erbaa Belediyesi keklik ve sülün üretimine çok ciddi şekilde destek veriyor. Özellikle kene sayısının azalması için sülün salma çalışmaları yapılmıştı. Bizler de bu yıl yine 600'e yakın sülünü bölgeye salmak için hazırlıklarımızı yaptık. Üretimlerimizi gerçekleştirdik. İnşallah bu vakaların azalması için keklik ve sülün sayılarımızı arttırdık. Temmuz 15'den sonra da gerekli izinler alınıp salınımları gerçekleştireceğiz. Tesisimizde yaklaşık 250 civarında keklik, 1500-2000 arasında da sülün bulunmakta" dedi.
Kenelerle doğal yollardan mücadele etmek amacıyla tesisin sülün ve keklik ürettiğini ifade eden Başkan Karagöl "Bu tesisin kurulma amaçlarından biri de özellikle kene vakalarının bölgemizde yaygın bir şekilde önceden olmasından kaynaklı. Bizler de inşallah sülün salınımı yaparak kene sayısının azalması için bölgemizde elimizden gelen çalışmayı devam ettirmiş olacağız" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...