Tarım Tokat ve Orman Tokat Değerlendirildi

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat ve Orman Tokat kapsamında sürdürülen projelerle Tokat’ta 19 bin dekar alanda yapılan ceviz üreticiliğinin iki katına çıkarılarak 250 bin ceviz fidanı dikileceğini söyledi.
2020-01-20 08:48:33
Tarım Tokat ve Orman Tokat Değerlendirildi

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda Tarım Tokat ve Orman Tokat kapsamında sürdürülen projeler değerlendirildi.

Ceviz Üretimini İki Katına Çıkarıyoruz
Valiliğimiz koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Tarım Tokat Ceviz Kabuğunu Kırıyor’ projesi kapsamında Serenli Beldesinde1600 dekar üzerinde 2.700, Bakışlı’da550 dekar alanda 8800 ceviz fidanının toprakla buluştuğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, Hüseyingazi’de 1.300 dekar alanda 24 bin ceviz fidanı dikileceğini söyledi.Tokat’ta toplam 15 bin dekar alanda 250 bin ceviz fidanı dikileceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,uygulanacak projelerle beraber önümüzdeki yıl Tokat’ta ceviz üretiminin iki katına çıkarılacağını kaydetti.

Bağcılığı Geliştirme Projesi
Tarım Tokat Bağcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Pazar Çayköy’de yürütülen Narince Üzüm Bağı Projesinde yapılan çalışmalar hakkında Vali Dr. Ozan Balcı’ya bilgi verildi. Çayköy’de1500 dönüm alanda devlet-vatandaş işbirliği ile yapılacak çalışmalarla Vali Dr. Ozan Balcı,Tokat’ta toplam 3.000 dekar alanda narince üzüm bağları kurulacağını kaydetti.

Tarıma ve Çiftçiye Dostuz
“250 bin ceviz dikiyoruz. Mevcut 15 bin dönüm alanda yapılan ceviz yetiştiriciliğini iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Başçiftlik’te geç turfanda meyveciliği yapacağız. Narinciyeyi geliştireceğiz. 3 bin dönüm narince bağları yapmayı planlıyoruz. Hüseyingazi, Serinli ve Bakışlı’da ceviz bahçeleri oluşturuyoruz.Türkiye’nin sayılı büyüklükte ceviz bahçelerini kuruyoruz. Tarıma ve üreticiye dostuz. Çiftçimizi destekliyoruz ve her zaman çiftçimizin yanındayız. Ağacı ve memleketimizi seviyoruz. Memleketimizin ve milletimizin geleceğine inanıyoruz. Bu fidanlar memleketin taşına toprağına, kurduna kuşuna, börtüsüne böceğine, havasına suyuna katkı sağlayacak. Çiftçimizi zenginleştirecek.” dedi.

Niksar Cevizine Özel Destek

OKTAM karşısında bulunan fidanlıkta 60 bin ceviz fidanının yerel Niksar cevizi aşılanacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, kendine has tadı, kokusu ve aroması olan Niksar cevizinin üretimini önemsediğini kaydetti. Cevizin başkentinin Niksar olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Niksar cevizinin bir marka olduğunu kaydetti.

Zinav ve GıjGıj’da Rekreasyon Mesire Alanı
Vali Dr. Ozan Balcı, Orman Tokat kapsamında sürdürülen Zinav Gölü Rekreasyon ile GıjGıjmevki Tokat Şehir Ormanıprojeleri ile ilgili yapılacak olan sosyal donatı alanları,peyzaj çalışmaları ve projenin durumu ile ilgili bilgiler aldı.

Vali Dr. Ozan Balcı, Zinav’da ve Gıj Gıj’da yapılacak sosyal donatı alanları ile vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte gelip hoşça vakit geçirebilecekleri bir yer olacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...