Tokat’ta Cumhuriyet Coşkusu

Cumhuriyetimizin 96. yılı kutlamaları, Vali Dr. Ozan Balcı’nın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama ile devam etti.
2020-05-31 21:47:36
Tokat’ta Cumhuriyet Coşkusu

Törende askeri araca binen Vali Dr. Ozan  Balcı, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, törene katılan protokol mensupları, askeri birlikler, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlarımızı selamlayarak, bayramlarını kutladı. 

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama töreninde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesaj okundu.

Günün anlam ve önemine bianen konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizlere bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkanlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Milletimizin bağımsızlık savaşını kazanmasının ardından o günün milli ve milletlerarası şartlarında olabilecek ve uygulanabilecek devlet ve yönetim tarzı Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin 96. Yılını kutladığımız bu günde devletimizin kuruluş aşamasında konulan ilkeleri ve gerçekleştirilen inkılap ve ilkeleri millet olarak ne derece başarıyla benimsediğimizi millet olarak büyük bir memnuniyetle ve gururla görmekteyiz. Tüm imkansızlıklara rağmen büyük bir inanç ve kararlılıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşımız tarihte eşine az rastlanılmış bir zaferle sonuçlanmıştır. Bu zafer Cumhuriyetle taçlandırılarak tarihimizin en büyük inkılaplarından birisi gerçekleştirilmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bu yönetim şekli Türkiye Cumhuriyetine bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. Cumhuriyet rejimi bir vatandaşlık bilinci oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşitlik sağlayarak herkese ülkesinin yönetimine katılma ve ülkesinin geleceğini belirleme imkanı vermiştir. Türk milleti modern bir dünyanın üyesi olmanın haklı onurunu tatmış, gelişen ve kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir.” dedi.

“Cumhuriyetimizin Başarılarına Yenilerini Ekleyeceğiz”

Cumhuriyet Bayramını birlik ve beraberlik içinde kutlamaktan duyduğu mutluluğu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Cumhuriyetin 96 yıllık getirileri Türk milletinin öz yapısına ve geleneklerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir", diyen Atatürk’ün haklılığını ortaya koymaktadır. Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye eğitimden, sağlığa, sanayiden, altyapıya her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygıyı almıştır. Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk 96 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve daha yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır. Türkiye’nin her alanda muasır medeniyet ölçüleri yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı bir ülke haline gelmesi temel amacımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti her manasında büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır’ sözü Cumhuriyeti her durumda sahip çıkılarak başarıya taşınması konusundaki sorumluluklarımızı hatırlatmaktadır. Bugün 96 yıl önceki birlik ve beraberliği gösterdiğimiz vatan için canlarını veren aziz şehitlerimizin yollarından gittiğimiz müddetçe Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne karşı hiç kimse bir şey yapamayacak ve tarihte olduğu gibi hüsrana uğrayacaklardır. Türkiye gerçekleştirdiği önemli dönüşümlerle kıvanç duyduğumuz bir düzeye gelmiştir. Buna karşı gelinen düzeyler hiçbir zaman yeterli görülmemeli, devlet ve vatandaş birlikteliği ile ülkemizin gelişmesi ve mutlu yarınlara ulaşması için daha çok çaba göstermeli, yeni kuşaklara vatandaşları olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakma sorumluluğunu hep birlikte taşımalıyız. Her şeyin en iyisini hak eden aziz milletimizi mutluluk ve rahat yaşama düzeyine ulaştırmak için özverili ve yılmadan çalışmalıyız. Bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devleti var eden Cumhuriyet yönetimi ülkemizin gelecekte de uygar, modern bir devlet olarak varlığını sürdürmesinin güvencesidir. Milletimizin ortak bilinci birlik ve beraberliği bu süreçte en büyük gücümüz olacaktır. Türk milletinin duygu ve düşüncelerini çok iyi bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu millet için seçtiği cumhuriyet rejimini büyük Türk gençliğine emanet etmiştir. Cumhuriyetin yerleşmesi ve kökleşmesinde Türk gençliğini en büyük teminat ve ümit görmüştür. Bilinen bu gerçekler karşısında Cumhuriyetin niçin gençlere emanet edildiğinin manası anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Türk gençliğinin omuzlarında her gün daha yücelmekte ve yükselmektedir. Bu kutsal emanetin 96. Yılı münasebetiyle gençlerimize olan güven ve takdir hislerimizi belirtir, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı’nın konuşmasının ardından Spor Tokat’ın minik sporcuları tarafından gerçekleştirilen teakwondo, güreş ve halk oyunları gösterileri büyük bir beğeniyle izlendi.

Vali Dr. Ozan Balcı, ortaöğretim okulları arasında düzenlenen ‘Cumhuriyet’ konulu şiir okuma yarışmasında dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim ederek, yarışmacıları tebrik etti.

Birlik ve bereberlik içinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreninde, öğrenciler, askerler ve vatandaşlar kortej oluşturarak 100 metrelik Türk bayrağını birlikte taşıdılar.

Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı  Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü, askeri birlikler, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...