TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ TÖRENİ NİKSAR’DA YAPILACAK

Nasipse Ödül töreni, Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesinin ev sahipliğinde Mayıs 2018’de gerçekleştirilecektir.
2020-09-23 03:13:12
TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ TÖRENİ NİKSAR’DA YAPILACAK

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) her yıl vermekte olduğu Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin 2017 yılı sahipleri belli oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, Vakıf merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
“Köklü ve güçlü bir kültürün varisi olan Türk dünyası ile İslam âlemini özdeş görmekteyiz. Geçen ay İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatının yedi üyesinin Türk devletlerinden oluşması, Türk dünyasının önemli bir güç olduğu gerçeğini göstermektedir. Türk devletleri, iki yüz elli milyonluk Türk dünyasının ağırlığını yansıtmıştır.”
TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çağımız dünyasında ‘Tanrı’yı kıyamete zorlamak’ gibi akla ve mantığa ziyan sayılacak bir inanç ne yazık ki mevcuttur. Bütün dünyayı felaketlere sürükleyebilecek bu tür hurafelerin günümüzde taraftar bulabilmesi insanlık adına utanç verici bir durumdur. Aydınlanma idealinin peşinde olması gerekenler böyle sapmalarla insanlığın geleceği için tehdit oluşturmaktadır. İşte bu sebepledir ki biz dünyada kültürel gelişme ve kalkınmayı önemsiyoruz. Türk dünyasında da bu potansiyelin sağlam temelleri olduğuna inanıyoruz.
Akengin yaptığı açıklamada, Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin gelen aday teklifleri ve dosyalarının değerlendirilmesi sonucunda belirlendiğini ifade etti. 
Bu yılki ödül töreninin, Anadolu’daki ilk Türk yerleşim merkezlerinden biri olan Niksar ilçesinde, 4, 5, 6 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılacağını belirtti. Ödül töreninin yanı sıra Tokat Şair ve Yazarlar Derneği ile birlikte “Tarihimizde ve Kültürümüzde Niksar” konulu bir sempozyumu gerçekleştireceklerini, ayrıca Niksar temalı resim sergisinin açılacağını, Niksar Kaymakamlığı ve Belediyesi ile birlikte Türk dünyasından katılımlarla Hıdırellez Kutlamaları yapılacağını ifade etti.
TÜRKSAV merkezinde yapılan basın toplantısında, bu yıl beş ülkeden on üç kişi, kurum ve kuruluşa verilecek ödül sahipleri açıklandı.

  • Adil Öztürk 2018-01-09 14:35:24 Ödül törenini bizzat izlemek isterim.