Vali Balcı UYARDI 'Aç, Açıkta Çocuk Olmayacak'

Vali Dr. Ozan Balcı, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile toplantıda bir araya geldi.
2021-10-16 18:09:36
Vali Balcı UYARDI 'Aç, Açıkta Çocuk Olmayacak'

Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda düzenlenen toplantıda okul müdürlerine hitap eden Vali Dr. Ozan Balcı, eğitim camiasının aktörleri, öğretmenleri ve okul müdürlerini çok önemsediğini söyledi.

Eğitim camiasının bilginin taşıyıcısı, memleketin yüz akı bir meslek grubu olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Okul müdürlerine, öğretmenlere, öğrencilere destek vermek onları yüreklendirmekte bizim asli görevimiz. Buna yardımcı olmaktan sizlerle aynı havayı solumaktan, derdi dert etmekten de büyük mutluluk duyduğumu da belirtmek istiyorum. Öğretmenlerimiz olarak elbette fedakâr şekilde çalışıyorsunuz, gayret gösteriyorsunuz, emek veriyorsunuz ama şunu da belirtmek istiyorum. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığımızın hazırladığı 2023 vizyonunun herkes tarafından incelenip içselleştirilmesini istiyorum. Yani Bakanlığımız ne yapmak istiyor, devletimiz ne yapmak istiyor bunun anlaşılması gerekir.” dedi.

 

Aç, Açıkta Çocuk Olmayacak

Okullarda aç açıkta, ayağında ayakkabısı olmayan, sırtında kabanı olmayan çocuğun olmaması gerektiğini söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, bunlardan da okul müdürlerinin sorumlu olduğunu ifade ederek tüm öğrencilerin takip edilmesini istedi.

 

Çocuklarımız Uyuşturucuya Bulaşmamalı

Uyuşturucu konusunun da çok önemli ve hassas bir konu olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuklar kesinlikle uyuşturucuya bulaşmamalı. Allah’a şükür Tokat’ın durumu  bu konuda iyi. Okul müdürlerimiz bu konuda ne yapması gerektiğini zaten biliyorlar ama devlet olarak ne kadar önemsediğimizi belirtmek istiyorum. Okul müdürlerimizin hem okul dışına, hem okul içine hakim olması lazım. Asla uyuşturucuya müsaade edilemez. Bu milli bir mesele. Ben bunları sizden okul müdürü olarak istiyorum.” diye konuştu.

 

Müdür Rengini Vermeli Okula

Uyuşturucu kullanan çocuklar varsa onlarla bire bir ilgilenileceğine vurgu yapan Vali Dr. Ozan Balcı,  Uyuşturucu kullanan çocuk sayısı artmamalı. Bunun dışında okul güvenliği önemli bir başka konu. Okul Müdürü ve müdür yardımcılarının alanda olması gerekiyor. Kesinlikle odanıza kapanmamalısınız. Sizin de bildiğiniz bir laf var okul, okul müdürü kadar okuldur. Okulun başarısı sizin başarınızdır. Öğrencileri motive etmek, yüreklendirmek sizin işiniz.  Taşımalı olan yerlerde okul müdürlerinin ve yardımcılarının sahada olması lazım. O çocuklar servislere nasıl biniyor, nasıl iniyor, okul çevresindeki adamlar ne yapıyor, ne ediyor gözlemlemesi lazım. Alanda kalmamız ve alana hakim olmamız lazım. Yöneticiliğin altın kuralıdır bunlar. Geneli herkes yapar.   Önemli olan bir konuyu ayrıntısıyla önemsemek. Müdür rengini vermeli okula. Sizler bizim elimiz, kolumuzsunuz.  Milli Eğitim meselesi devlet ve millet meselesidir.

Sorumluluk bilincinin iliklere kadar hissedilmesi gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Hem toplum huzurunda, hem de tarih huzurunda yapmadıklarımızdan mesulüz. Dolayısıyla yaptığımız işin hakkını vermemiz lazım.” dedi.

 

Eğitim Tokat’ın Projesi ile Nitelikli Bilgiye Erişeceğiz

Toplantıda Eğitim Tokat projesinden de bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, projenin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekibi olarak gayet güzel sahiplenildiğini söyledi. Vali Dr. Ozan Balcı, şunları kaydetti.

 

“Size bir kez daha teşekkür ediyorum. Ama bu başarıyı arttırarak devam ettirmenizi de istiyorum. Eğitim Tokat Projesinin alt bileşeni olan Kitap Tokat okuma projesi bizim bir numaralı projemiz. Okumak önemli. Okumayan toplumların canını okurlar. Okumayan toplumlar bilgi ve kültür üretemezler. Bizim öğretmenleri ve çocukları motive etmemiz lazım. Her okulda bir kitap okuma komisyonu olması lazım.  Her ilçede de var zaten bir kitap okuma komisyonu. Ayrıca ilde de bir genel yürütme komisyonu var. İnşallah Tokat’ı en zengin kütüphanelere sahip il yapacağız. Her okula Z-Kütüphane yapacağız. Memleketimizin, milletimizin, yükselmesi insanımızın ilerlemesi medeni memleketlerin insanları ve çocuklarıyla rekabet edebilmesi için nitelikli bilgi gereklidir. Bununda yolu okumak.”

Okullarda göz, kulak ve ortopedik taramaların yapılacağını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, İl Sağlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile çalışmaların gerçekleştirileceğini belirtti.  

Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde 15 tane diş hekiminin bu iş için hazır olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,   “Diş taramaları ortaokullarda başladı. Devamında ilkokullarda yapılacak.  Ağız ve diş sağlığını önemsiyorum. Bir kişiyi bile kurtarsak kardır. Bir kişinin diş problemini, bir kişinin de göz, bir kişinin de ortopediye ilişkin problemini halledersek amaca ulaşılmıştır.” şeklinde konuştu.

 

Spor Tokat Projesi ile Spor Altyapısı ve Spor Kültürü Oluşturacağız,

Konuşmasında Spor Tokat Projesi ile ilgili de bilgiler veren Vali Dr. Ozan Balcı, projeyi çok önemsediğini belirtti. Anasınıfından başlayarak ilkokul, ortaokul,  lise öğrencilerine kadar devam eden projenin atletizmden, jimnastiğe, yüzmeden voleybola, satranç ve hentboluna kadar hepsinin imkanlar  dahilinde hayata geçirileceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu konuda okul müdürlerinden özel isteğim var. Bu işe sahip çıkmalıyız. Çünkü birincisi spor alt yapısını oluşturacağız. İkincisi spor kültürünü sağlayacağız. Üçüncüsü performans sporcuları kulüplere dahil edeceğiz. Milletlerin, milletlerarası gücünü kültür sanat ve sporla ölçebilirsiniz. Milletimizin başarılı olabilmesi son derece önemlidir.

Çocuklar için sadece akademik başarının yeterli olmadığını, fiziksel ve ruhsal anlamda iyi çocuklar yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı,  “Uyuşturucuyla nasıl mücadele edeceğiz, teknoloji bağımlılığından çocuklarımızı nasıl kurtaracağız. Bunu çok önemsiyorum.

Çünkü devlet projesi olacak. Biz aslında Türkiye’de başarılı olacak bir projenin altyapısını oluşturduk. Memleketimizin, Türkiye’mizin, Türk milletimizin başarısı için Spor Tokat’la ilgili her şeyi önemsiyorum. Eğer bunu biz yaparsak Tokat’a, Tokatlı hemşerilerimize, çocuklarımıza büyük bir gurur kaynağı olacaktır.“ dedi.

Eğitim Camiasını Önemserim

Konuşmasının sonunda eğitim camiasını sevip, kıymet verdiğinin özellikle altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı,  “Okul müdürleri benim ekip arkadaşlarımdır. Sahadaki elim, ayağım, kolum olmuşlardır. Benimde aklım, kalbim sizlerle. Bu başarı bütün milletin, Türk milletinin başarısı olacaktır. Sizlere inanıyorum ve güveniyorum. Valiniz olarak bu konunun titizlikle yürütülmesini istiyorum. Herkesin bir rolü vardır. Bizler de okul müdürü, öğretmen rolümüzü iyi oynamalıyız. Sürekli hareket halinde olmamız gerekiyor. Okullarımızdaki çocuklarımızın her alanda her konuda ilgilenilmesi gerekiyor. Onları kendi çocuklarımız ve evlatlarımız gibi görmeliyiz. Bu bağlamda velileri de sisteme katmanız gerekiyor. Öğrenciler de sizleri bir abi, bir baba gibi görmeli, sizden korkmamalı. Sizlere inanıyorum ve güveniyorum. Sizleri inandırıp, güvendirirsek her şeyi yapabiliriz. Allah güç kuvvet versin. Çalışan insanı çok severim. Çalıştığımız müddetçe üreteceğiz. Allah yolumuzda güç versin.” diye konuştu.    

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Cemil Çağlar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yöneticileri katıldı.   

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...