Vicdan Hareketi Derneğinden 'Reçete'

Vicdan Hareketi Derneğinden Küresel Sömürüden kurtulma reçetesi
2020-07-06 01:04:17
Vicdan Hareketi Derneğinden 'Reçete'

MAZLUM COĞRAFYALARIN KURTULUŞU, ANCAK DÜŞÜNSEL ÇORAKLIKTAN AZAD OLMAK İLE MÜMKÜNDÜR.

Her gün başka bir zalim yönetimin, halkını kıyımdan geçirdiğine şahit oluyoruz. Bu, kimi zaman gerçek bir soykırımdan, kimi zaman sözde mahkeme kararlarından, kimi zaman da kültür sömürüsünden başlayarak oluyor. Bir çırpıda sayacağımız ne çok örnek var: En son Suriye, Arakan, Doğu Türkistan ve bu birkaç gün içinde de tekrar Mısır... Bir işgale uğrayan, yahut da yönetim boşluğu olan ülkeleri saymıyoruz bile.

Müslüman coğrafyanın düşürüldüğü bu hal, halkın dahli olmayan süreçlerle emperyalistlerin, kitleleri düşünsel tasallut altında tutmasından kaynaklanıyor.

Bu halin ortaya çıkması ile birlikte çoğu STK, bu durum ile alakalı eylemsellikte bulunulması çağrısı yapıyor. Peki bu eylemsellik nasıl olmalı? Meydanlara çıkıp ses yükseltmek, Müslüman'lara yeni bir ufuk öneriyor mu? Bizim Vicdan Hareketi Derneği olarak kanaatimiz odur ki: Şu düştüğümüz hal, küresel politik bir sorunun izdüşümüdür. Kendi ilkeleri ve nizam ideali ile gelecek tasavvurunda ortaklaşamayan bu büyük topluluk, operasyonlara, kurgulara ve manipülasyona son derece açıktır.

 

Reçete önerimiz şudur:

Edilgen olmaktan kurtulmak için evvela muhatap olduğumuz büyük planlara maruz kalmaktan kurtulmalıyız. Bunun için de eleştirel düşünceyi merkeze almalı ve "ya böyle değilse?" sorusunu, her daim başucumuzda tutmalıyız. Ortak değerleri, tarihi mirası ve düşünsel vizyonumuzu masaya yaptırmalıyız. Küresel ölçekte düşünce gündemini yakalamayı ve bizden başkasına bir şey ifade etmeyecek tali tartışmaları, bu uzun yol boyunca gündemimizden çıkarmalıyız. Yeni yetişecek nesillerimizin, düşmanımız olan değerleri taşıyan gruplara propaganda malzemesi olmasını engellerken, aynı zamanda onların da kimseyi propaganda malzemesi yapmamasını sağlayacak bir bilinci kuşanmalarını da tesis etmeliyiz.

Önerdiğimiz bu uzun ve meşakkatli yolun talibi olmak, ütopik bir çağrı gibi görülebilecektir. Lakin yakın tarihimize baktığımızda sıra sıra mazlum ülkelerin kapısını çalan felaketler, bizi bu fikirleri serdetmeye itmektedir.

Kamuoyunun vicdan ve irfanına sunulur...

Mahmut Delen

Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...