Mahmut Delen
20-01-2020

Başkan, dürüst ve erdemli olduğu kadar cesur da olmalıdır.

Mahalli seçimlerde siyasi partiler, ittifaklar ve projeler konuşuluyor. Ancak bence temel mevzu, bir belediye başkanının belediyecilikten ne anladığıdır.

Belediye başkanları en azından bir sanat dalına ilgi duymuş ve onu en ince noktalarına kadar keşfetme şansı bulmuş olmalıdır. Bu şanstan yoksun olan bir başkan, estetik zevkini ileri boyutlara taşıma fırsatını bulamaz. Sonuç olarak zevksiz, ruhsuz ve şatafatlı düzenlemeleri, avamın alkışını almak pahasına tercih eder. Bu tercih, vakit geçtikçe ona öyle görünür ki, yalnızca sadelikte bulunabilecek zarafeti basitlik görme hastalığı, o başkanın tüm benliğini esir alır.

Belediye başkanı, dürüst ve erdemli olduğu kadar cesur da olmalıdır. Rant çevreleri ve kendisini baskı altına almak isteyen kişi ve gruplara karşı mücadele etmeyi göze almalıdır. Bu minvalde cesaretli başkanlar, genel merkezlerinin arkasında olduğundan emin olmalı ve siyasi ikbal kaygısı gütmeden işlerine odaklanabilmelidir. Bu ikisinden biri olmazsa diğeri de uzun vadede yok olur.

www.facebook.com/mahmuddelen

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...