Mahmut Delen
24-02-2020

BEKA MESELELERİMİZDEN BİRİ

İnşaat sektörü, nitelikli ara eleman bulamayınca bunların işlerini, saha tecrübesi olmayan mühendis ve mimarları istihdam ederek karşılıyor. Düzenek, böylesi nitelik isteyen meslek erbabını vasıfsızlaştırıyor, "ne iş olsa yaparım abi" konumuna düşürüyor.

Eğitim işinde ise (sektör demekten ar ederim) yüzbinlerce yedek işgücü oluşturan öğretmenlik diplomasına sahip gencimizin bekleyişinden ötürü maarif davası vasıf kaybediyor, saygınlığını yitiriyor. Buna rağmen pedagojik formasyon sertifikaları, fabrika üretimi misali verilmeye devam ediyor. Üstelik bir umut nişanesi olarak alınan belgeler için kişilerden hatırı sayılır meblalar da isteniyor. Nicelik arttıkça düşen nitelik, eğitimciyi bilmem ne bölümünü kazanamayanların düşeceği dereke haline getiriyor. Sonuç olarak bir ruh meselesine işaret edecek olan öğretmeni ekmek kavgasına düşürüp "ne iş olsa yaparım abi" konumuna düşürüyor.

Bu ve bunun gibi yüzlerce emsal verebilirim. Günümüz Türkiye'sinde nitelikli meslek kategorisinde tavsif edilecek bir avuç iş var. Bunların da sektörün elinde oyuncak olmaması için basit bir Excel tablosu onlarca yıllık geleceğimizi inşaa edebilirdi. Biz bunu yapmadık, hala yapmıyoruz. Nesillerin planlamasında gaflet affedilebilir ama dalalet affedilemez. Bu hal, devletin milletin hilafına bir haldir. Peki o halde reformlar kimin namına yapılıyor?

İşte bu mesele beka meselelerimizden biridir. Nitelikli insan gücünü kullanamamak, bir ülkeyi bayağılaştırır. Bunları konuşacak siyasi partimiz varsa buyursun, vatandaşımızın derdini ikrar etsin.

https://www.facebook.com/mahmuddelen?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...