Mahmut Delen
24-02-2020

Bu nasıl bir gelecek kurgusudur, nasıl bir yaşam anlayışıdır, nasıl bir varoluş biçimidir?

"18 yaşında gençler emekliliklerini düşünerek hayata adımlarını atıyorlar. Bu nasıl bir gelecek kurgusudur, nasıl bir yaşam anlayışıdır, nasıl bir varoluş biçimidir? İnsan emekliliğini hayal ederek hayata atılır mı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar diye bir grup çıktı şimdi. Onlar emekliliğe değil, ta en başından beri hayata takılmışlar!"
...
diyor Ali Nesin.

EYT'lilerin bu meselesi 1999'da bu hükumet öncesi alınmış bir karar ile ortaya çıktı. Bu vatandaşların haklı olduğu taraf, işe başladıklarında geçerli olmayan yeni bir kaidenin, onları da bağlıyor oluşu. Bu hususta hukuken kazanılmış bir hakları var sayılmalı mıdır, onu bilmiyorum. Devletin haklı olduğu taraf ise daha önceki sistem ile liberal ekonomik modele sahip bir ülkenin ayakta kalmasının imkansızlığı.

Bu iki taraf haricinde kalan bizlerin esas meselesi ise bence şu olmalıdır: Ülkemizde çalışma motivasyonunu artıracak bir nizam yok. Çalışanların kendini güvende hissedecekleri, hakkını kolayca arayacakları bir zemin yok. Böyle olunca da çoğu kimsenin gözü haliyle emeklilikte oluyor. Evvela kaçak işçi çalıştırma, mobbing engellenmeli; liyakatle atama ve normatif bir taltif/ceza mekanizması kurgulanmalıdır. Son olarak kurum kuruluşlar üzerindeki illegal tasallutlar ortadan kaldırılmalı.

Gerisi bir şekilde hallolacaktır.

https://www.facebook.com/mahmuddelen?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...