Mahmut Delen
20-01-2020

Köksüz yorumlar kahrediyor beni.

Bir haftadır gözlemliyorum. Ekonomi konusunda yapılan köksüz yorumlar kahrediyor beni. Ekonomimize bir dış operasyon olduğu muhakkak. Ama "bu operasyonları bertaraf etmek için ne yaparız?" sorusuna verilen cevaplar insanı hayrete düşürüyor. Söylemenin, düşünmeye teşvik etmenin bir faydası var mı bilmiyorum ama bir şeyler karalamak istedim.

Politikada hamaset olur ama iktisatta, laboratuarda, akademide, atölyede olmaz. Bu operasyona karşı Ayasofya'yı ibadete açalım diyor birileri. Yahu zaten biz her şeyi "medeniyetler inadı" ile çözmeye çalışırken adamlar bütün kapitali kendi lehlerine düzenlemişler; teknolojide, üretimde, markalaşmada çağ atlamışlar kendi ürettikleri sermaye grupları ile. Şöyle bir kafayı kaldırıp coğrafyamıza bakalım yahu!

"Şunları kovalım, bunları atalım" diyor bazıları da. Yahu sen kendi ülkenin ekonomi politikasını biliyor musun? Neoliberalizm ne demek, haberin var mı? Bugün ve onlarca yıldır bu ülke, özel yerli müteşebbis ve yabancı yatırımcı çekerek ekonomisini ayakta tutmaya çalışıyor. Şayet başka bir ekonomik model savunuyorsanız, onu söyleyin. Yoksa ülkede senin herhangi bir sosyal kamplaşma içinde bulunman bile yabancı yatırımcıyı tereddüte sürükler. Böyle istediğin gibi para kaynağı seçme şansın bu modelde mümkün değil.

"Üretim yok kardeşim üretim" diyenler var bir de. Bu ülkede bunca senedir özelleştirme süreçleri yürütüldü. Bunlar uzun politik süreçlerdir; kriz anlarında bugünden yarına bir şey yapamazsınız. Hem kim yapacak üretimi bu modelde? Hangi pazara kabul ettirecek malını? Bugün mü bunlar aklımıza geldi? Kamudaki israfı filan konuşmak, şatafatı eleştirmek bugün mü aklımıza geldi? Lüks tüketim, gösteriş budalalığı, kredi ile alınan fabrika parası verilen evler arabalar iyi gibi görünüyordu ama! "İsraf haramdır" ayeti yeni indi de haberimiz mi olmadı (!)

Bugün şu kriz havasından çıkmadan şapkayı önümüze koymanın bir anlamı yok. Bu havayı dağıtmanın en önemli ayağı, ticareti durdurmamak, insanların, özellikle orta sınıfın, para istiflemesini teşvik etmemek; paranın piyasada kalmasını sağlamaktır.

Sonra mı?

Sonra belki işin uzmanları iktisadî modelleri tartışır da oturur düşünürüz.

https://www.facebook.com/mahmuddelen

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yapın!...